Projekt "Urban Lab - Miasto dla Młodych" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027 (79,71%) oraz budżetu państwa (20,29%). Całkowita wartość projektu to 4 000 000 zł.
Warsztaty
W ramach Urban Lab Kielce przewidziano różnorodne warsztaty, które mają na celu rozwijanie kompetencji i umiejętności młodych mieszkańców. Warsztaty są podzielone na kilka kategorii, obejmujących zarówno aspekty artystyczne, jak i techniczne, a także kompetencje społeczne i liderskie.
Warsztaty kreatywne:
- Projektowanie wnętrz: Warsztaty te mają na celu nauczenie uczestników projektowania i urządzania wnętrz, z wykorzystaniem siedziby głównej Urban Lab jako przykładu. Uczestnicy będą poznawać kompozycję, rolę światła, dobór kolorów oraz kreowanie pomysłów.
- Stolarstwo: Uczestnicy zdobędą podstawowe umiejętności stolarskie, tworząc meble i inne elementy wyposażenia siedziby Urban Lab. W ramach warsztatów będą wykonywane blaty, kubiki do siedzenia, konstrukcje wielofunkcyjne i donice.
- Krawiectwo i tkactwo: W ramach tych warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowych umiejętności krawieckich i tkackich. Będą również tworzyć elementy w ramach koncepcji reuse/recycle, promując postawę oddawania i wymiany zamiast wyrzucania.
- Ceramika: Warsztaty te nauczą uczestników projektowania i pracy nad formą użytkową, z wykorzystaniem lokalnych wzorów. Uczestnicy będą produkować naczynia, donice i inne przedmioty na potrzeby Urban Lab oraz miasta.
- Grafika: W ramach warsztatów uczestnicy będą tworzyć logo i system komunikacji wizualnej Urban Labu.
Warsztaty kompetencji:
- Akademia Młodych Liderów: Cykl spotkań wyjazdowych, w ramach których uczestnicy będą rozwijać umiejętności liderskie, zarządzania grupą, przemówień publicznych, zarządzania konfliktami i stresem, promocji działań i edukacji obywatelskiej. Akademia przygotuje uczestników do wdrażania własnych inicjatyw społecznych w społecznościach lokalnych.
- Warsztaty kompetencji miękkich: W ramach tych warsztatów uczestnicy będą rozwijać umiejętności interpersonalne, takie jak komunikacja, współpraca, empatia.
- Warsztaty WenDo: Cykliczne warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet, które pomogą uczestniczkom wyznaczać granice fizyczne i psychiczne.
Pozostałe warsztaty i działania edukacyjne:
- Warsztaty "bez tabu i bez uprzedzeń": Cykl spotkań poruszających trudne tematy, promujące otwartość i tolerancję.
- Warsztaty "Psycha nie siada": Warsztaty wzmacniające zdrowie psychiczne, uczące radzenia sobie ze stresem i emocjami.
- Warsztaty z zakresu edukacji obywatelskiej: Rozwijanie wiedzy i umiejętności związanych z aktywnością społeczną i obywatelską.
- Warsztaty cyfrowe: Warsztaty dotyczące danych przestrzennych, ich wizualizacji i analizy oraz portalu Open data, które odbywać się będą w Mediatece.
Wszystkie warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych trenerów i specjalistów Urban Lab, Instytutu Dizajnu, Wzgórza Zamkowego oraz innych instytucji miejskich i pozarządowych. Dodatkowo, w ramach Urban Lab będą organizowane cykliczne dyżury trenerów w kąciku reuse/recycle.
#FunduszeUE