Projekt "Urban Lab - Miasto dla Młodych" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027 (79,71%) oraz budżetu państwa (20,29%). Całkowita wartość projektu to 4 000 000 zł.
Urban Lab Kielce to szeroko rozumiana “przestrzeń relacji i możliwości”, w której każdy głos ma znaczenie, a granice między pokoleniami i różnymi grupami społecznymi nie będą istotne.
Siedziba główna Urban Lab Kielce zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, w lokalu o powierzchni 200 metrów kwadratowych, przy ul. Ignacego Paderewskiego 49/51.
Co jednak istotne, młodym mieszkańcom zostanie oddany maksymalnie możliwy wymiar wolnej inicjatywy, by mogli stworzyć przestrzeń wg własnych upodobań. Uczestnicy z pozostałych czterech grup (sektor publiczny, organizacje pozarządowe, sektor prywatny, instytucje naukowe) pełnić będą rolę mentora, przewodnika i opiekuna dla młodych mieszkańców Kielc.
Urban Lab Kielce ma w swoim założeniu:
Chcemy, by Kielce stały się miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą nie tylko mieszkać i pracować, ale także realizować swoje pasje, uczyć się i spędzać wolny czas w sposób aktywny i twórczy. Projekt ma na celu stworzenie silnej, inkluzywnej społeczności, w której młodzi ludzie, pochodzący z różnych środowisk będą mogli razem działać na rzecz innych, rozwijać się i wspierać wzajemnie swoje inicjatywy pod okiem doświadczonych mentorów.
Praca z młodzieżą oraz wykorzystanie ich potencjału kreatywnego może także przyczynić się do poprawy ogólnego “klimatu miasta” i wzmocnienia jego pozytywnego wizerunku w oczach mieszkańców. Jednym z kluczowych celów projektu jest ponadto zatrzymanie jak największej liczby młodych ludzi w Kielcach. Mamy nadzieję, że obszary tematyczne, które będą poruszane podczas funkcjonowania Urban Labu w Kielcach, przyczynią się do zwiększenia poczucia przynależności do miejsca oraz ograniczenia emigracji młodych obywateli, w tym wykształconych i doświadczonych pracowników.