IDEA KIELCE: Budżet Obywatelski

plik foto id: 1407374571
plik foto id: 1407366318

Projekt "Urban Lab - Miasto dla Młodych" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027 (79,71%) oraz budżetu państwa (20,29%). Całkowita wartość projektu to 4 000 000 zł.

Gdzie jesteśmy?

plik foto id: 1407377178

Siedziba główna Urban Lab Kielce zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, w lokalu o powierzchni 200 metrów kwadratowych, przy ul. Ignacego Paderewskiego 49/51. Planujemy, żeby przestrzeń była podzielona na kilka stref, m.in. pracy, spotkań, rekreacyjno-rozrywkową. Znajdą się tam także Podcastownia i Urban Cafe, będące stałymi narzędziami realizacji działań podejmowanych w ramach Urban Labu.

Obszar jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałą częścią miasta (6 przystanków autobusowych w odległości od 1 do 7 minut pieszo; autobusy linii 35 oraz 46 odjeżdżają co ok. 10 min.) oraz położony w niedalekiej odległości od Centrum Komunikacyjnego oraz dworca kolejowego. W bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Urban Lab Kielce znajduje się szkoła branżowa, kształcąca młodzież w kierunkach zawodowych. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się nowo urządzony teren zieleni (skwer im. Ireny Sendlerowej), wyposażony w scenę oraz wolne obszary nadające się do testowania i zagospodarowania w nowe elementy przestrzeni miejskiej, a także konstrukcje pod wystawy plenerowe i otwartą przestrzeń, dostępną do kreatywnego wykorzystania lub rekreacji przez mieszkańców.

Siedziba wymaga drobnych prac remontowych i aranżacyjnych nakierowanych na ujednolicenie wyglądu (kolorystyka ścian, pokrycie podłogi) a także zakupu wyposażenia niezbędnego do rozpoczęcia realizacji działań projektowych. W miarę możliwości wyposażenie zostanie wykonane w ramach warsztatów kreatywnych. Będziemy starali się wykorzystywać materiały wykończeniowe pochodzące z recyklingu lub pozyskane na zasadach re-use (np. w zbiórce publicznej). Część prac adaptacyjnych zostanie wykonana w ramach działań barterowych (we współpracy z lokalnymi firmami). Przedmioty codziennego użytku (np. kubki, talerze) oraz wyposażenie wnętrz (donice na zieleń, poduchy, koce, dywaniki) chcemy w miarę możliwości stworzyć własnymi siłami w maksymalnie ekologiczny i ekonomiczny sposób (wykorzystując m. in. możliwości pracowni zlokalizowanych na Wzgórzu Zamkowym). Lokal zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez m. in. likwidację barier architektonicznych, oznakowania dla niewidomych czy oznakowania dla osób ze spektrum autyzmu (niebieska strefa, przestrzeń “ciszy”).

Część warsztatów (w szczególności kreatywnych, wymagających specjalistycznego wyposażenia technicznego) zorganizowana będzie w dodatkowej lokalizacji - na Wzgórzu Zamkowym, gdzie będą odbywać się m.in. duże spotkania (konferencje powyżej 50 osób). W ramach projektu uruchomimy też mobilny punkt Urban Lab, aby umożliwić pracę w terenie oraz dotrzeć do tych części miasta, które zlokalizowane są w dużej odległości od centrum. W tym celu zakupiony zostanie specjalny rower cargo.

#FunduszeUE